İlk dersimizde size pic ailesinin ençok tercih edilen 16f84adlı işlemcisini tanıtarak başlayacağım    bu işlemci pic öğreniminde bir temel noktayı teşkil eder bu işlemciden sonra diğer işlemcileri de çok kolay bir şekilde programlayabildiğinizi göreceksiniz. işlemcimiz şekilde görüldüğü gibi 18 ayaklıdır.

16f84

16f8X

             İlk olarak bu ayakların hangisinin 1 numara hangisinin 18 numara olduğunu bulmamız lazım bunun içinde işlemcilerde genel kural olan çentik ve noktaya bakıyoruz resimde görüldüğü üzere işlemcimiz de  bir çentik vardır bu çentik ve yazı bize görünecek şekilde ve yukarda olmalıdır 1. ayak üzerinde ise bir nokta görülecektir bu da sol üst köşededir bu ayak daha önce söylediğimiz üzere bir numaralı ayaktır ve aşağı doğru sıralandığında diğer ayaklar ortaya çıkacaktır nihayetinde 1 numaranın tam karşısındaki bacak ise 18 numaralı bacaktır.

            şimdide işlemcimize enerji vermeye gelelim pic serisi işlemciler en iyi 4.5 – 5.5 volt enerji ile çalışmaktadırlar. Yine şekilde görüldüğü gibi 5 numaralı ayak olan Vss -5V, 14 numaralı ayak olan VDD ye ise +5V bağlanmalıdır.

               Enerji bağladıktan sonra yapmamız gerelem bir iş daha ver o da reset işlemi için MCLR olarak adlandırılan 4 numaralı bacağa şekildeki gibi bir direnç vasıtası ile 5 volt bağlamaktır

                   Son olarak micro işlemcimize kalp atışları sağlayacak olan osilatörümüzü bağlamaya sıra geldi, bundan bahsetmeden önce osilatör nedir ve ençok kulanılan osilatör çeşitlerineledir bunlardan bahsetmek istiyorum, microişlemcimizin çalışması için bir kare dalgaya ihtiyaç vardırişte bu kare dalgayı 16f84 ve 16f877 de dışardan bağlayacağımız osilatörümüz sağlar fakat 16f628 de ister dışardan osilatör devrasi bağlayarak kare dalga üretebiliriz istersek 16f628 bünyesinde bulunan osilatörü kullanabiliriz, aynı şekilde 16f628 MCLR ye ait dahili bir pull-up direnci bulunmaktadır bu direnci kullanarakta MCLR bacağına direnç bağlamaktan kurtulabilir ve kullanacağımız extra bir ayağada sahip olabiliriz bunları yazılımla gerçekleştiriyoruz nasıl olduğunu ilerki derslerimizde anlatacağım

Kullanımı en kolay olan piyasada en fazla bulunan osilatör çeşidi XT osilatördür (kristal) bu osilatöreşakildeki gibi 2 adet 22pf kondansatör bağlayarak osilatör devremizin uçlarını pic micro işlemcimizin 15 ve 16. ayaklarına (OSC1-OSC2) pağlıyoruz.bundanda pratiğini istiyorsanız benim tavsiyem rezonatör kullanmanızdır. Rezonatör XT osilatör ve 22pf lik kondansatörlerin paketlenmiş halidir. Osilatör seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus pic ile osilatör frekanslarının aynı olmasıdır. Örneğin pic 4MHz lik ise kristalde (osilatör) 4MHz lik olmalı, pic 20 MHz lik ise Kristal de aynı şekilde 20 MHz lik olmalıdır.

                        Bütün bu bağlantoları yaptıktan sonra işte pic micro işlemcimiz çalışır hale gelmiş demektir son olarak pic mikro işlemcimizin durumu şekildeki gibi olmalıdır

İşlemcimize bir buton bağlamak istesek ne yapacağız bu durumda pull-up veya pull-down yapmamız gerekli, peki nedir bu pull-up ve down işte bunun cevabını aşağıdaki şeklimizde alıyoruz. Bu bağantılari micro işlemcimize bir girdi almak için kullanıyoruz.

Tüm Pic Basic Pro derslerinin listesi için tıklayın


Benzer Yazılar

Benzer Yazı BulunamadıFacebookta Paylas