PicBasic Pro – GOTO Komutu

Facebookta PaylasPicBasic Pro’da programın işleyişi sırasında belirli şartlar sağlandığında veya sağlanmadığında çalıştırılması gereken kodlar bulunabilir. Programın akışını  herhangi bir yerden istediğimiz bir yere görnderemek için GOTO komutu kullanılır.

Programın akışının yönlendirileceği yeri belirlemek için etiket kullanılır.  Kullanımı şu şekildedir:

[code]

GOTO        etiket_ismi

[/code]

Örnek bir program vermek gerekirse;

[code]
trisb = 0 'portb çıkış olarak ayarlandı
dongu: TOGGLE portb.0 'portb.0'ın değerini değiştir. 0 ise 1 yap 1 ise 0.
PAUSE 1000 '1000ms (1 saniye) bekle
GOTO dongu 'dongu isimli etikete git
[/code]

Bu programda dongu isimli bir etiketimiz var. Bu etiket içindeki kodlar çalıştıktan sonra kullanılan GOTO komutu ile aynı komutlar tekrar çalıştırılıyor. TOGGLE komutu ile portb.0′ın değeri tersine çeviriliyor. Eğer portb.0′a bir led bağlarsak 1 saniye yanıp 1 saniye sönecektir ve bu durum sürekli devam edecektir. Çünkü programda bir limit veya şart belirtilmemiş.

Tüm Pic Basic Pro derslerinin listesi için tıklayınFacebookta Paylas


Benzer Yazılar

PicBasic Pro?nun Temelleri-1

Bu yazımızda Etiket, Değişken, Takma İsim ve Dizi kavramlarını açıklayacağız. Etiket kullanımı değişken türleri ve kullanım şekilleri, takma isim kullanma yolları ve array kullanımına değineceğiz.

PicBasic Pro – @ Komutu

Bu yazımızda Picbasic Pro'da kullanılan @ komutundan bahsedeceğiz @ komutu satırın başında kullanıldığında Picbasic Pro programının içine

PicBasic Pro Dersleri

Evet arkadaşlar bu bölümde PICBASIC PRO'nun nasıl kullanıldığından bahsedeceğim. Kullanılan komutların ne anlama geldiğini anlatıp örnek uygulamalarla konuların pekişmesine çalışacağım. Konular arasında PicBasic Pro'ya yeni başlayanlara hitap eden bölümler olacağı gibi kapsamlı uygulama örnekleri de yer alacak. Tabiki kolaydan zora metodunu kullanarak öncelikle yeni başlayanların da anlayabileceği örnekleri ardından da kapsamlı örnekleri inceleyeceğiz.

6610 Görüntüleme.

Yazar : hakki0548

PicBasic Pro – GOTO Komutu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz