TOGGLE komutu genel anlamda bir pinin lojik değerini değiştirmek için kullanılır. Tersleme işlemi yapar. Eğer pinin lojik değeri 0 ise 1 yapar, 1 ise 0.

Program sırasında lojik değerini bilmediğiniz veya kontrol etmekle zaman harcamak istemediğiniz bir pinin lojik değerini terslemek isteyebilirsiniz. Bunun için gerekli komut TOGGLE‘dır. Pin çıkış değilse bile otomatik olarak çıkış pini olur.

Kullanımı şu şekildedir:

[code]

TOGGLE          pin_ismi

[/code]

Kullanımına bir programla örnek verelim;

[code]
trisb = 0                   ‘portb çıkış olarak ayarlandı
dongu:
TOGGLE portb.0     ‘portb.0’ın lojik değerini değiştir.
PAUSE 1000         ‘1000ms (1 saniye) bekle
GOTO dongu         ‘dongu isimli etikete git
[/code]

Bu programda portb.0’a led bağlanırsa bu led, 1 saniye aralıklarla yanıp sönecektir.

Bu derste kullanılan komutlar:

Tüm Pic Basic Pro derslerinin listesi için tıklayın


Benzer Yazılar

PicBasic Pro – GOTO Komutu

PicBasic Pro'da programın işleyişi sırasında belirli şartlar sağlandığında veya sağlanmadığında çalıştırılması gereken kodlar bulunabilir. Programın akışını  herhangi bir yerden istediğimiz bir yere görnderemek için GOTO komutu kullanılır.

PicBasic Pro – BUTTON Komutu

PicBasic Pro'da kullanılan Button komutunun ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağım. Button komutu Pic'in herhangi bir pinine bağladığımız butona basılıp basılmadığını kontrol etmemzi ve gerekli komutları çalıştırmamızı sağlayan komuttur.

PicBasic Pro?nun Temelleri-1

Bu yazımızda Etiket, Değişken, Takma İsim ve Dizi kavramlarını açıklayacağız. Etiket kullanımı değişken türleri ve kullanım şekilleri, takma isim kullanma yolları ve array kullanımına değineceğiz.

PicBasic Pro – @ Komutu

Bu yazımızda Picbasic Pro'da kullanılan @ komutundan bahsedeceğiz @ komutu satırın başında kullanıldığında Picbasic Pro programının içine


Facebookta Paylas