555 zamanlayıcı entegresi ve 4017 entegresi kullanılarak hazırlanmış bir polis flaşör devresi. 

555 entegresi kullanılarak 4017 entegresine clock palsleri gönderiliyor. 555 entegresinin 6 nolu pinine bağlanan potansiyometre ile clock palslerinin gönderilme süresi ayarlanıyor. Bu da 4017 entegresine bağlı ledlerin yanma sürelerini değiştiriyor. Yani potansiyometre ile flaşörün hızı ayarlanmış oluyor.

2 Çakar:

3 Çakar

Resimlere tıklayarak büyük halini görebilirsiniz

Eğer 4017 entegresinin çıkışlarına bağladığınız kırmızı ve mavi ledlerin önüne 2’şer çıkıştan 2’şer diyotla bağlantı yaparsanız ledler 2’şer kere yanıp sönüyor. 3 bağlantı olursa 3’er kere yanıp sönüyor. Ekteki dosyada her iki durum için de ayrı olarak hazırlanmış proteus şemaları mevcut.

Devrenin bitmiş halinin videosu aşağıda. Bu hali 220V’a kadar çıkışı destekliyor. Lambalar lerine 220V’luk flaşör takabilirsiniz. Aynı şekilde çok sayıda lediniz varsa onları da kullanabilirsiniz.

 

Devrenin Proteus ISIS şeması ektedir.

Yazıyla İlgili Dosyaları İndirmek İçin Aşağıdaki Dosyaları İndir Butonuna Tıklayın


Benzer Yazılar

555 Entegresi İle Flip Flop Devresi

555 Zamanlayıcı Entegresi kullanılarak yapılmış basit bir flip-flop devresi.

7 LED’li Yürüyen Işık Devresi

555 zaman entegre devresi ve 4015 shift register (kaydırmalı kaydedici) kullanılarak yapılmış 7 LED'li yürüyen şık devresi

Led Animasyon Devresi

 Bu devremizde size güzel bir animasyon hazırladık. beğeneceğinizi umduğumuz bu animasyonun hazırlanmasında proteus programından yararlandık.


Facebookta Paylas

Sipariş Formu
Adınız Soyadınız :
Telefon No :
Adres :
Şehir :
e Posta Adresi :
     
Devre Adı : Polis Flasher Devresi ( 9 - 220 Volt )
Elemanlar : Polis Flasher Devresi
Montaj :

İstekleriniz