LCD?nin birçok çeşidi bulunmaktadır. Basit olarak 1×8 , 2×16 ,2×20,4×16 gibi çeşitli boyutlarda üretilmişlerdir. Bu gösterimlerde ilk rakam satır sayısı 2. rakam ise karakter sayısını belirtir. Bizim anlatacağımız uygulamalarda en çok kullanılan ve paralel bir LCD olan 2×16 LCD dir.

Lcd nin bacak isimleri ile başlayalım.

        Şekilden incelersek 1 den 16 ya kadar giriş vardır. 15-16. bacaklar genellikle LCD arka aydınlatma led bağlantılarıdır. LCD de D0 dan D3 e kadar 4 adet pin data pini olarak mikroişlemciye bağlanır. Ayrıca Enable, RS pinleride mikroişlemciye bağlanır. RW bacağını mikroişlemciye bağlamamanızı tavsiye ederim. RW bacağını direkt ? uca bağlayarak pinden tasarruf edin. Eğer işlemciye bağlarsanız bağladığınız bacağı LOW yapmanız gerekli.

        LCD bağlantıları yukarıda olduğu gibi yapılmalıdır. pic’e giden bağlantılar tamami ile size kalmıştır ve istediğiniz pinlere bağlayabilirsiniz. LCD de yazılanları görmeniz için yapılacak bir şey de kontras ayarıdır. kontras ayarını şekilde görüldüğü üzere bir pot ile yapabilirsiniz yada trimpot kullanabilirsiniz. ikinci bir kontras ayarını pot ile yaptıktan sonra pot ayarını değiştirmeden poyu çıkarın,  potun orta ve sol ayağını ölçün, sonra orta ve sağ ayağının değerini ölçün, diyelim 10k lık pot kullandınız ilk ölçüm 2k 2. ölçüm 8 k çıktı o zaman sizin kontras oranınız 2/8 dir ve bu bağlantıyı aşağıdaki şekildeki gibi sabit dirençler ile yapabilirsiniz.


Benzer Yazılar

Benzer Yazı BulunamadıFacebookta Paylas