Kısa süreli enerji depo etmeye yarayan devre elemanına kondansatör denir. Kondansatörler iki iletken plaka arasına bir yalıtkan plaka konulması ile yapılır.aşağıda görüldüğü gibi birçok çeşidi vardır.

        Kendi içinde iki guruba ayrılır. Kutupsuz kondansatör ve elektrolitik kondansatör. Devre şekilleri şöyledir.

Kondansatörlerin bağlantı şekilleri şöyledir.

Paralel bağlantı                                                       Seri bağlantı                                             Karışık bağlantı

         Kondansatörlerin birimi Farad olarak ifade edilir. Faratın alt birimleri vardır bunlar: mili farad (mf),micro farad (uf),pico farad (pf) ve nano farad (nf) dir aralarındaki birimler biner biner değişir ve ilişkileri şu şekildedir.

Kondansatörler DC akımda dolana kadar üzerlerinden akım geçirirler dolunca sızıntı akımı hariç akım geçirmezler açık anahtar gibi davranırlar. AC akımda ise sürekli açıktırlar.

Şekilde görülen elektrolitik kondansatörün değerini okuyalım

        Bir kondansatördeki farad kondansatörün dolma ve boşalma zamanını belirler farad büyükse daha uzun sürede boşalır,farad azalırsa boşalma süresi azalır elektrolitik kondansatörün + ve ? kısmı vardır bu bağlantıya dikkat edilmesi gerekir aksi halde kondansatörünüz patlar. Kondasatörün ? kuptu şekilde ki gibi üzerinde belirtilmiştir.       Mercimek kondansatörlerin okunmasında aşağıdaki şekilden hareketle şöyle yapabiliriz

Kondansatörün üzerinde yazan ilk değer kondansatörün birler ve onlar hanesindeki rakamları son sayı ise 10 üssünü belirtir yukardakini hesaplarsak

10 x 10^4=100000  pf demektir

Başka bir örnek ise  622 olsun o da

62 x 10^2=6200 pf dir

Yeni bir şey yazalım 2n4, 5p6 yazanlarda 2,4 nf ve 5,6 pf demektir. Eğer p48 gibi bir şey yazıyorsa 0,48 pf demektir.

Polyester kondansatörlerin üzerinde j25,z7 gibi ifadeler vardır bu ifadeler ise şöyle açıklanır. Rakam çalışma gerilimi harf ise toleransını belirtir. Bu harfler şöyldir.

B: +%0,1
C: +%0,25
D: +%0,5
F: +%1
G: +%2
J: +%5
K: +%10
M: +%20

Kondansatör sağlamlık kontrolü:ölçü aleti ohm kademesine alınır kutuplu kondansatörlerde siyah prob eksi uca gelecek şekilde, kutupsuz kondansatörlerde farketmez, kondansatör uclarına tutulur ölçü aleti önce bir değer göstermeli sonra bu değer yavaş bir şekilde azalmalı.


Benzer Yazılar

Merdiven Otomatiği Devresi

555 entegresi kullanılarak yapılmış merdiven otomatiği devresi


Facebookta Paylas