SHT11 İle Isı Ve Nem Ölçümü

Facebookta PaylasBu devrede ısı ve nem ölçü mü SHT11 entegresi ile yapılmaktadır. SHT11 sensörüsmd şeklinde düzenlenmiş bir entegredir size tavsiyem entegre montajında dikkatli olmanız yüksek ısıda kolay bir şakilde kavrulabiliyor, ayrıca dikkat etmeniz gereken başka bir şeyde kasinlikle 5 voltun üzerinde gerilim vermeyin ve tres bağlamayın.sht11 sensörünü devrede en fazla 50cm uzağa bağlayabilirsiniz eğer daha uzağa bağlamak istiyorsanız + ve – arasına 100nf  lik bir kondansatör bağlayarak bağlantıyı 2-3 metreye ulaştırabilirsiniz.

devre şeması şu şekilde:

       devrenin gücü 7805 ile sabit 5V gerilim sağlanmıştır. bilgilerin görüntülenmesi için ise 2X16 LCD kullanılmıştır. devrenin 3d görünümü.

        devrenin proteus baskı devre ve yazılım dosyalarına ulaşmak için tıklayınızFacebookta Paylas


Benzer Yazılar

KONDANSATÖR

Kısa süreli enerji depo etmeye yarayan devre elemanına kondansatör denir. Kondansatörler iki iletken plaka arasına bir yalıtkan plaka konulması ile yapılır.

22251 Görüntüleme.

Yazar : srdbhdr

“SHT11 İle Isı Ve Nem Ölçümü” for 5 comments

 1. isa temel diyor ki:

  ben 11. sınıf öğrencisiyim ve bu benim ödevim ancak bu devrenin malzeme listesini bulamıyorum yardımcı olurmusunuz … :)

 2. Cihan ULAŞ diyor ki:

  malzeme listesini bulamıyorum yardımcı olurmusunuz

 3. ali mert diyor ki:

  abi bu devre çalışıyor mu

 4. Gökhan YÜKSEL diyor ki:

  Üstat benim araştırdığım konu bundan yola çıkılarak bir devreyi daha çalıştırmak. Örneğin kurmak istediğim bir ekolojik sistem var. Bu sistemde sıcaklık 17-21 derece nem oranı da en az %80 olmalı. Bu değerlerin altında düşüldüğünde fıskiye gibi bir sistem ile ısıtma sistemlerini açacak. Yeterli nem ve sıcaklığa geldiğinde kapatacak, üstüne çıkıldığında ise tersi sistemleri çalıştıracak bir devre nasıl yapılabilir? Çok kompleks bir devre mi olacaktır?

  • srdbhdr diyor ki:

   Sht 11 den ısı ve nem değerlerini okuyacaksınız. daha sonra bu değeri bir değişken içine atayacaksınız. ayrıca birde set değişkeniniz olacak. ölçüm değeri set değerinin üzerine çıkınca devreniz çıkış verecek ve bir röleyi çalıştıracak. basıt bir devre ve yazılım ile halledebilirsiniz.

SHT11 İle Isı Ve Nem Ölçümü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz