Altın Arama Dedektörü

Facebookta Paylas  Bu devre gayet basit ve kullanışlı bir metal dedektörüdür. Dedektörle 10 cm derinlikteki 50 kuruşu bulabilirsiniz.dedektörün ana hattı tahtadan yapılmıştır. Sinyal bobini bobin telinden 12 cm çapında 16 tur olarak sarılmalı ve  20×15 cm ebatlarında tahta zemin üzerine silikon ile özelliği bozulmadan tutturulmalıdır ayrıca bu zemini elimiz ile taşıyacağımız sopa bobin zemin tahtasına açısı 60 derece olmalıdır.

       dedektör devresine 30 cm uzaklığa metal dedektörünün algıladığı nesneleri tespit ettğini gösteren sesi duymak için basit biz AM radyo yerleştiriyoruz.

                                              20×15 cm tahtaya devre bobin ve pil yerleşimi yukardaki şekildeki gibi olmalıdır. devre şemsı şu şekildedir.        devrede transistörü lehimlerken çok fazla lehim kullanmayın ve havyanızı çok ısıtarak  transistöre zarar vermeyin yoksa transistörün doyuma ulaşması engellenir ve osilasyon oluşmaz. aramayı yapıp birşey buşduğunuzda radyonuzdan bir düdük sesi alacaksınız. eğer elemazsanız transistörünüzde problem oluşmuş demektir değiştirmeyi deneyin,devrede kısa devre olmamasına özen gösterin

devrenin 3d görünüşü

        isis,ares,baskı devre dosyalarına ulaşmak için tıklayınızFacebookta Paylas


Benzer Yazılar

Benzer Yazı Bulunamadı


62479 Görüntüleme.

Yazar : srdbhdr

“Altın Arama Dedektörü” for 6 comments

 1. hali dmir diyor ki:

  arkadaşlar yalan çalışmıyor dünya kadar zamanımı çaldı bilmeden koyuyorlar. kaldırın ayıp insanları yormayın boşu boşuna..

 2. hakan durmaz diyor ki:

  Arkadaşlar böyle yalandan devrelerle uğraşmayın.

 3. hosta parke diyor ki:

  dedektor nesi

 4. hosta parke diyor ki:

  lutfen bana yardimet

 5. Cihangir ÇELİK diyor ki:

  ARKADAŞLAR DEVRE ÇOK ESKİ BİR DEVREDİR. ÇALIŞIR. AMA AÇIKLAMALARIMI OKUYUN…
  DEVRE, DENİZCİLERİN KULLANDIĞI BİR FREKANSTAN ÇIKIŞ YAPMAKTADIR. YANİ SADECE VERİCİDİR. ALICI OLARAK BİR RADYO KULLANMALISINIZ. ANCAK BÖYLE SESLİ UYARI ALABİLİRSİNİZ. AMA BEN DEFİNE ARAYACAĞIM DERSENİZ BU İŞİNİZE YARAMAZ. BU DEVRE SADECE DUVAR SIVA ALTI TESİSAT BORULARINI BULUR…

 6. 35 tl ye metal ddektörü devresi var diyor ki:

  İsteyene yollayabilirim. İster monteli ister demonte

  dostmetheus@gmail.com

Altın Arama Dedektörü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz