Bu devre gayet basit ve kullanışlı bir metal dedektörüdür. Dedektörle 10 cm derinlikteki 50 kuruşu bulabilirsiniz.dedektörün ana hattı tahtadan yapılmıştır. Sinyal bobini bobin telinden 12 cm çapında 16 tur olarak sarılmalı ve  20×15 cm ebatlarında tahta zemin üzerine silikon ile özelliği bozulmadan tutturulmalıdır ayrıca bu zemini elimiz ile taşıyacağımız sopa bobin zemin tahtasına açısı 60 derece olmalıdır.

       dedektör devresine 30 cm uzaklığa metal dedektörünün algıladığı nesneleri tespit ettğini gösteren sesi duymak için basit biz AM radyo yerleştiriyoruz.

                                              20×15 cm tahtaya devre bobin ve pil yerleşimi yukardaki şekildeki gibi olmalıdır. devre şemsı şu şekildedir.        devrede transistörü lehimlerken çok fazla lehim kullanmayın ve havyanızı çok ısıtarak  transistöre zarar vermeyin yoksa transistörün doyuma ulaşması engellenir ve osilasyon oluşmaz. aramayı yapıp birşey buşduğunuzda radyonuzdan bir düdük sesi alacaksınız. eğer elemazsanız transistörünüzde problem oluşmuş demektir değiştirmeyi deneyin,devrede kısa devre olmamasına özen gösterin

devrenin 3d görünüşü

        isis,ares,baskı devre dosyalarına ulaşmak için tıklayınız


Benzer Yazılar

Benzer Yazı BulunamadıFacebookta Paylas