LDR’li Işıkta Çalışan Devre

Facebookta Paylas          Devrenin temel öğesi 555 entegresidir. 2 numaralı tetikleme ucu dikkate alınarak devre tasarlanmıştır. potansiyometre ile hangı ışık ayarında çalışmaya başlanacağı seçilebilir. ldr ise üzerine ışık düşmesi sonucu direnci değişerek devreyi tetikler ve röle çalışır.

Devre şeması

       Röleye bağlı ters diyot zıt emk yı gidermek amaçlı konulmuştur 5Voltluk bir gerilimin röleden dönen zıt emk sı 50 voltlara kadar ulaşabilir buda devrenizi kavurmaya yeter.

Devrenin 3d tasarımı

Yazıyla İlgili Dosyaları İndirmek İçin Aşağıdaki Dosyaları İndir Butonuna TıklayınFacebookta PaylasBenzer Yazılar

Zener Diyot

Zener diyot, normal diyodun delinme geriliminden yararlanılarak yapılmıştır. Çeşitli gerilimlerde yapılırlar bu gerilime zener gerilimi adı verilir. 2 volttan 200 volt?a kadar zener diyotlar vardır.

14718 Görüntüleme.

Yazar : srdbhdr

“LDR’li Işıkta Çalışan Devre” for 5 comments

 1. ilker bodur diyor ki:

  Merhaba… ben böyle bir devre ile hedef yapıp, silahın namlusunada piyasada satılan normal bir lazer bağlayarak lazerli bi atış devresi tasarlamak istiyorum; fakat sorum şu, ben bu hedefe 30 adet ldr koymak istiyorum.. acaba her ldr için ayrı ayrı bu devreden mi yapmalıyım, yoksa ldr leri paralel bağlasam olur mu? bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.. teşekkürler…

  • srdbhdr diyor ki:

   devreniz herhangi bir ışık kaynağındanda etkilenebilir bunun için yapacağınız devrede kullanışlılık problemi olabilir paralel bağlayarak yapabilirsiniz

 2. YAKUP ÖZBAY diyor ki:

  bana LDR ile çalışacak çıkışında 12volt veye 6 volt ala bilceğim bi devre lazm yardımcı olursanz sevnrim

 3. ibrahim diyor ki:

  Merhaba ben bu devreyi profesyonel fotograf makinasına yıldırım tetikleyici olarak kullanabilirmiyim

LDR’li Işıkta Çalışan Devre Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz