Devremiz 16f628 ve ds1307 gerçek zamanlı saat entegresi kullanılarak yapılmış bir devredir, ekran olarak 2X16 lcd ekran kullanıldı. 3 edet ayar tuşu bulunmakta ,menü,yukarı,aşağı bu tuşlar ile rahatlıkla ayarları yapabilirsiniz, LCD ekranda saat kısmı üst, tarih kısmı alt satırda görülmektedir

devre şeması

        DS1307 için size 36.768 Khz lik bir kristal gerekli bu kristal saat kristali olarakta adlandırılır. saat entegresinin çalışması için muhakkak 3,2 voltluk bios pilini bağlamalısınız yoksa devreniz çalışmaz bu pil aynı zamanda da devrede enerji olmasa bile entegrenin saati unutmamasını sağlar

Devresin 3d tasarımı

   Devre çalışması için sabit 5 volta ihtiyacı var ve 3d resminden görüldüğü üzere R4 direnci üzerindeki kısımdan bir köprü atmanız gerekiyor şimdiden başarılar.

Yazıyla İlgili Dosyaları İndirmek İçin Aşağıdaki Dosyaları İndir Butonuna Tıklayın


Benzer Yazılar

7 Segment Display İle Saat Devresi

Devre 7 segment display ile yapılmıştır. Devrede menu, yukarı ve aşağı tuşları bulunmaktadır. Display'ler 74HC595 entegresi ile sürülmüştür.

Saat Kristali

ds 1302, ds1307 gibi saat entegrelerinde kullanılan bir kristal türüdür gerçek zamanlı saat için

Saat Ve Termometre devresi

        Saat ve termometre devresi ds1307 saat entegresi ve ds18b20 entegresi kullanılarak yapılmış bir devredir. Devre asıl olarak led display tabela kontrol etmek için tasarlanmış bir karttır.

DS1307

DS1307, I2C protokolüne göre çalışan gerçek zaman üretmek için kullanılan ve seri bilgi alışverişi yapan bir entegredir. Çalışma gerilimi 5 V?tur.


Facebookta Paylas