Bir motorun nasıl jeneratöre dönüştüğünü gösteren bu videoda 2 adet dc motor kullanılmış. Motorun birisi jeneratör olarak görev yapıyor. Diğeri ise jeneratörü çalıştırmakta kullanılmış.
Besit Jeneratör

Burada kullanılan motorlar normal DC motorlardır. Hiçbir ekstra özellikleri yoktur.

Normalde jeneratörlerde pil veya güç kaynağı kullanılmaz. Videodaki kırmızı motorun yerine güneş paneli, rüzgar paneli veya su ile çalışan sistemler  koyulur. Siyah motorun ters dönmesiyle ortaya çıkan elektrik enerjisi, motora eklenmiş müzik devresini çalıştırmaya yetmektedir.

Bu videoda ise daha basit bir kullanım yolu gösterilmiş. Motor ile led ve fan çalıştırılmış.


Benzer Yazılar

Basit Elektrik Motoru Yapımı – Video

Bu videoda basit bir elektrik motorunun nasıl yapılacağı anlatılmış. Basit ve çalışıyor.

Basit Elektrik Devresi

Bu yazıda basit elektrik devresinin nasıl kurulacağı ve kısa devrenin ne demek olduğu anlatılıyor. Elektrik konusuna yeni başlayanlar için...

Asenkron Motorlar

Asenkron motorlar, endüstride en fazla kullanılan elektrik makineleridir. Çalışma ilkesi bakımından asenkron motorlara endüksiyon motorları da denir. Asenkron motorların çalışmaları sırasında elektrik arkı meydana gelmez.

Profesyonel Lehimleme Nasıl Yapılır

Bu videoda profesyonel lehimlemenin nasıl yapıldığı anlatılıyor. Anlatım dili İngilizce ama görüntülerden profesyonel  lehimlemenin o kadar da zor bir şey olmadığı anlaşılıyor. Herşey kullanılan malzemede bitiyor. Kullanılan havya ve lehim pastası mükemmel lehim yapmada büyük önem arz ediyor.


Facebookta Paylas