Bu devre, çevre sıcaklığını ölçüyor. Sıcaklık ayarlanan değerin üstünde ise kırmızı led, altında ise yeşil led yanıyor. Devrede isterseniz ledler yerine röle bağlayarak sıcaklığa göre fan, ısıtıcı gibi elemanları kontrol edebilirsiniz.

Sıcaklık İle Çalışan Devre

Devrede sıcaklık sensörü olarak LM35 kullanılıyor. LM35’in çıkışı, sıcaklıktaki her bir derece yükselmesinde 10 mV artıyor.  LM35’in çıkışı, CA3130 Opamp’ının evirmeyen girişine bağlanıyor. Opampın eviren girişi ise R2 potansiyometresi ile ayarlanan referans voltajına bağlanıyor.

Eğer referans voltajı 0.8V ise; LM35’in çıkışındaki voltaj, çevre sıcaklığı 80 derece olduğunda 0.8V olur. Böylece Q1 transistörü tetiklenir ve kırmızı led (D1) yanar. Sıcaklık 80 derecenin altında oduğunda ise tersi olur.

Buradan anlaşılacağı gibi her 1 derece için referans voltajını 0.01V arttırmamız gerekiyor.

7805 entegresi ise 9Volt DC gerilimdem 5 Volt DC gerilim üretir. Eğer 5Voltluk girişe sahipseniz 7805 kullanmadan 5Voltu devreye doğrudan bağlayabilirsiniz.

Q1 ve Q2 transistörleri çok önemli değil. Herhangi bir NPN transistör bağlanabilir

Ledlerin çalışacağı sıcaklık noktasını R2 potansiyometresi ile belirlediğimizi unutmayınız.


Benzer Yazılar

LDR’li Işıkta Çalışan Devre

          Devrenin temel öğesi 555 entegresidir. 2 numaralı tetikleme ucu dikkate alınarak devre tasarlanmıştır. potansiyometre ile hangı ışık ayarında çalışmaya başlanacağı seçilebilir.

NTC li Isı Artınca Çalışan Devre

          Devrenin temel öğesi 555 entegresidir. 2 numaralı tetikleme ucu dikkate alınarak devre tasarlanmıştır. potansiyometre ile hangı ısı ayarında başlanacağı seçilebilir.

NTC’li Isı Azalınca Çalışan Devre

       Devrenin temel öğesi 555 entegresidir. 2 numaralı tetikleme ucu dikkate alınarak devre tasarlanmıştır. potansiyometre ile hangı ısı ayarında başlanacağı seçilebilir

TV Kumandası İle Çalışan Devre

Devrenin temel öğesi 555 entegresidir. 2 numaralı tetikleme ucu dikkate alınarak devre tasarlanmıştır.IR diyot ile kumandadan gelen sinyalleri algılar


Facebookta Paylas