2 li Opamp, 2 kondansatör ve 5 direnç ile üçgen dalga osilatörünün nasıl yapıldığını göreceğiz. Birinci opamp ile sinüsoidal sinyalden kare dalga üretiliyor. İkinci opamp ise bu kare dalgayı üçgene çeviriyor.

Üçgen Dalga Osilatörü

Devrede 2 adet opamp kullanılıyor. İkinci opampın çıkışı +Vmax ile -Vmax arasında, kare dalga ile aynı periyotta ve üçgen dalga şeklinde olur.

İkinci opampın çıkışı sadece R4xC2 > T/2 şartı sağlandığında üçgen olur.  (T = Periyot) . C2’ye paralel, ve R4’ün 10 katı büyüklüğünde R5 direnci bağlayarak ta bu durum elde edilebilir. Böylece stabil bir üçgen dalga çıkışı oluşur

Devrede opamp olarak LM 301 kullanılabilir.

 


Benzer Yazılar

Tam Dalga Doğrultma

Birçok elektronik devre doğru akım ile çalışmaktadır. bunun için alternatif akımın doğrultulması gerekir bu doğrultma işlemlerinden biride tam dalga  doğrultma şeklidir.

Köprü Tipi Tam Dalga Doğrultucu

Birçok elektronik devre doğru akım ile çalışmaktadır. bunun için alternatif akımın doğrultulması gerekir bu doğrultma işlemlerinden biride tam dalga köprü tipi doğrultma şeklidir

Sıcaklık Seviyesine Göre Çalışan Devre

Bu devre, çevre sıcaklığını ölçüyor. Sıcaklık ayarlanan değerin üstünde ise kırmızı led, altında ise yeşil led yanıyor. Devrede isterseniz ledler yerine röle bağlayarak sıcaklığa göre fan, ısıtıcı gibi elemanları kontrol edebilirsiniz.

Kristal Xtall

Xtall kristal olarak bilinen bu kristal pic?e kare dalga vermek için kullanılır bu kare dalga adeta microişlemcimizin


Facebookta Paylas