İşlemcileri her zaman 5-12 volt gibi küçük alanlarda kullanmak istemeyiz bazen ise 220 volt gibi büyük gerilimleri kontrol etmek isteriz. işte bunu yapmamız için kullanmamız gereken eleman triac tır. bu işlemi şu şekilde gerçekleştiririz önce 220 volt ile bizim pic besleme gerilimimizi ayırmamız gerekir yoksa burnumuza yanık devre kokusu gelmesi kuvvetle muhtemel bu ise bir elektronik severin hayıııııııııır nidalarına sebep olabilir. bu ayırma işlemini moc diye bilinen ve 4n25 optokuplöre benzeyen bir devre elemanı ile yapabiliriz.

moc optocuplörler içinde bir adet diyod ve bir adette opto diyak bulundururlar biz pic ile ledi yakarız ve içerde ışıkla temas eden diyak iletime geçer bu diyak ne yapar şekilde ki gibi bağlanarak triac’ın gate ucunu tetikler ve triac iletime geçer bizim triac’a bağladığımız yük ise (220 voltluk yük) çalışır.

       Triac birbirine ters bağlı iki tristör gibi çalışır bu yüzden artı yada eksi alternans farketmeden tetiklendiğinde iletime geçer. yalnız alternansın sıfır noktalarında kesime gider ve tekrar tetiklenmesi gerekir bunun için yükü çalıştırmak istediğimiz süre boyunca işlemci çıkış vermelidir. kolay gelsin.

Yazıyla İlgili Dosyaları İndirmek İçin Aşağıdaki Dosyaları İndir Butonuna Tıklayın


Benzer Yazılar

Yarı İletken Isı Sensörü

        Bu devre basit olarak gerçekleştirilmiş bir ısı sensörüdür. Devrede BC107 transistörü kullanılmıştır. Metal gövdeli olan bu Transistörün gövdesini ısıtınca kazancı değişir, ve normalde kesimde olan BC107 iletime geçer


Facebookta Paylas