Bu yazımızda 12V DC fan kontrolüne değineceğiz. Sıcaklığa göre otomatik olarak çalışıp otomatik olarak duran bir fanın çalışmasından bahsedeceğiz.

Devrede sıcaklığı kontrol etmek için NTC kullanılıyor. Sıcaklık arttığında NTC termistörünün direnci düşer. Devredeki IC1 entegresi voltaj karşılaştırma amacıyla kullanılır. VR1 potansiyometresi ile fanın çalışıp duracağı sıcaklık ayarlanır.

DC Fan Kontrol Devresi

Devrede ayarlanan sıcaklığa gelindiğinde IC1 entegresi çıkışında voltaj verir, o sıcaklığın altına düşüldüğünde çıkış vermez. IC1 entegresi çıkışta voltaj vermediğinde fan durur, voltaj verdiğinde fan çalışır. Fan çalıştığı sürece LED yanar.

Devreyi kurduktan sonra fan çalışıyorsa durana kadar potansiyometrenin değerini değiştirin. Böylece odanın o anki sıcaklığı sizin fanınızın çalışıp duracağı sıcaklık olarak belirlenmiş olur.

IC1 entegresi CA3140 opampıdır. Pin dizilimi şu şekildedir.


Benzer Yazılar

Sıcaklık Seviyesine Göre Çalışan Devre

Bu devre, çevre sıcaklığını ölçüyor. Sıcaklık ayarlanan değerin üstünde ise kırmızı led, altında ise yeşil led yanıyor. Devrede isterseniz ledler yerine röle bağlayarak sıcaklığa göre fan, ısıtıcı gibi elemanları kontrol edebilirsiniz.

Frekans – Voltaj Çevirici Devre

Frekansı voltaja çeviren devre. TC9400 entegresi kullanılmış.

USB’den 12 Volt Alan Devre

USB'den alınan 5 Volut 12 Volta çeviren devre

Eviren Yükselteç Devresi

Op-amp'lar yüksek kazançlı yükselteçlerdir. Girişlerine uygulanan sinyali çıkışlarında yükselterek verirler. Eğer giriş sinyali op-amp'ın eksi ucuna verilirse giriş ile çıkış arasında 180 derece faz farkı oluşur. Bu devreye eviren yükselteç devresi denir.


Facebookta Paylas