Güç Kaynağı Yapımı – Genel Açıklamalar

Facebookta PaylasBu yazımızda güç kaynağı yapımı ile ilgili genel bilgileri bulacaksınız. Her güç kaynağında olan ortak özelliklerden bahsedeceğiz

 

Yukarıdaki şemada yer alanları sırayla açıklayalım:

 • Öncelikle AC giriş belirtilmiş. Biz güç kaynağımızı prize bağlayacağız. Yani bizin AC girişimiz 220V olacak.
 • Girişten sonra S1 anahtarı gösterilmiş. Güç kaynağının gerektiğinde kapatılıp açılması için kullanılıyor.
 • S1 anahtarından sonra 3 Amperlik sigorta bağlanmış. Sigorta devremizi aşırı akımdan koruyacak
 • T1 trafosu 220V’luk şehir şebekesini bizim ihtiyacımız olan düzeye düşürecek. Örneğin 12Voltluk güç kaynağı yapmak istiyorsak 200V/24V luk bir trafo kullanabiliriz. Trafomuz 220Voltu 24 volta düşürmüş olur.
 • Trafodan sonra 4 diyottan oluşan köprü tipi tam dalga doğrultma devresi kullanarak AC gerilimi DC gerilime dönüştürmüş oluruz. Böylece bir önceki örneğe devam edersek elimizde 24V’luk DC gerilim olmuş olur.
 • Köprüden sonra bir adet 1000uF kondansatör bağlayarak girişteki dalgalanma ve gürültüleri engellemiş oluruz.
 • LM78XX entegresi ile (önceki örneğe devam edersek) girişteki DC 24 voltu 12 volta düşürebiliriz. Bunun için LM7812 entegresini kullanmamız gerekir.
 • LM78XX entegresinin çıkışında 100uF kondansatör bağlayarak çıkıştaki dalgalanma ve gürültüyü engelliyoruz.
Böylece 220V AC gerilimi 12V DC gerilime çeviren güç kaynağını yapmış olduk. Güç kaynağınız hayırlı olsun…


Facebookta Paylas


Benzer Yazılar

1.5V – 35V Ayarlı Güç Kaynağı Devresi

Bu devre 1.5V ile 35 V arası ayarlı güç kaynağı devresidir. Devre 1A akım sağlar. Devrede trafo eklenmemiştir. Trafoyu eklemeniz gerekmektedir.

220 Volt ile led nasıl çalışır

Ledler genellikle 3 volt civarı çalışmaktadırlar, daha yüksek gerilimlerde çalıştırmak için öndirenç kullanılır, bu devrede 220 volt gibi yüksek bir gerilim kullanıldığı için

5 Volt Regüleli Güç Kaynağı

Bu devremiz pic micro işlemciler için kullanabileceğiniz çok güzel bir 5 Volt regüleli güç kaynağıdır. 7805 entegresi bize sabit 5 Volt veriyor kondansatörler ise parazitleri önleyerek işlemcimizin resetlenmesine veya programda istenmeyen değişikliklerin olmasını engelliyor.

25672 Görüntüleme.

Yazar : hakki0548

“Güç Kaynağı Yapımı – Genel Açıklamalar” for 2 comments

 1. Ahmet Eralp diyor ki:

  Benim bir sorum olacak. bu devreyi proteusta çizip similatörü çalıştırdım. 12 volt değerini de gördüm. fakat biz bu kapasite değerlerini neye göre seciyoruz. kapasite değerini 1 mikro farad değiştirsem bile hata veriyor . bunun hesap formülleri nedir acaba yardımcı olursanız daha doğrusu öğretirseniz sevinirim. kendim de devre yapmak istediğim zaman kaç faradlık kapasite seçmeliyim bilmiyorum.

 2. faruk Akca diyor ki:

  Peki bu 12v luk guc kaynagi kac amper veriyor dc cksnda. Isis de cndansatorlerle oynadgmda degisiyor led icin kullanicam bu yeterli mi

Güç Kaynağı Yapımı – Genel Açıklamalar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz