Devre klasik karaşimşek devresi. Ekstra özelliği ledlerin yanma süresinin ayarlanabiliyor olması.

Devrede osilatör olarak yani 4017 entegresini tetiklemek için 555 entegresi kullanılmış. 555 entegresi astable olarak bağlı. Buraya tıklayarak 555 entegresinin astable bağlanışını görebilirsiniz. Astable bağlantının özelliği şudur: 555 entegresine hiçbir tetikleme yapmadan pals üretebilmesidir. Yani sürekli tetikleme üretir. Tetiklemeyi 3 nolu pini ile yapar.

4017 entegresinin özelliği ise 14 nolu CLK pinine uygulanan her clock palsinde (yani her tetiklemede) bir sonraki çıkışının aktif olmasıdır. 4017’nni 10 tane çıkışı vardır. Her tetikelemede bir sonraki pin aktif olacağından 10 led sıra ile yakılabilir. Bu şekilde oluşturulan devreye yürüyen ışık devresi denir. Bizim bu devrede yapacağımız 4017’nin bazı çıkışlarını diğer ledlerin yanış yönünün tersi yönde bağlayarak ledlerin yanarken geri gidiş efektini oluşturmak.

Hız Ayarlı Kara Şimşek Devresi

Devrede 6 led kullanıldı. 4017’nin son 4 çıkışı geri dönüş efekti için geriye doğru bağlandı. Yürüyen ışık devresinde diyot kullanılmadığı halde bu devrede kullanılıyor. Bildiğiniz gibi diyot ters yönde akım iletmiyor. Böylece bir çıkıştan gelen voltajın led yerine diğer çıkışa gitmesi önlenmiş oluyor. Diyotları bağlamadığımızda aynı lede bağlı çıkışlar birbirine akın göndereceğinden ledler yanmayacaktır.

Devrenin  bitmiş hal görüntüsü:

Devrenin Proteus ISIS şeması ektedir.

Yazıyla İlgili Dosyaları İndirmek İçin Aşağıdaki Dosyaları İndir Butonuna Tıklayın


Benzer Yazılar

Karaşimşek Devresi

555 Zamanlayıcı Entegresi ve 4017 kullanılarak yapılmış bir karaşimşek devresi

555 ile Yapılmış Ayarlı Flaşör Devresi

555 entegresi kullanılarak yapılmış ayarlı flashör devresi

Polis Flasher Devresi

555 zamanlayıcı entegresi ve 4017 entegresi kullanılarak hazırlanmış bir polis flaşör devresi. 

1 KHz Kızılötesi Verici Devresi

Bu devre bazı uzaktan kontrol devrelerinde kullanılabilecek 1 KHz Kızılötesi (IR) verici olarak görev yapar. Düşük güçte 1 KHz'lik frekansa ihtiyaç duyulan her devre için kullanılabilir. 10 metreye kadar iletişim kurabilir.


Facebookta Paylas