Arduino , kolay donanım ve yazılım kullanımına sahip bir açık kaynak elektronik platformdur. 

TÜM ARDUINO DERSLERİMİZ İÇİN TIKLAYIN

Arduino İle Neler Yapılabilir?

Neredeyse herşey…

Arduino kartları, giriş pinlerindeki sensörleri, butonları vs okuyup bunu bir çıkışa dönüştürerek motor sürebilir, led yakabilir, twit atabilir veya başka online işler yapabilir. Kart üzerindeki mikrodenetleyiciye komut setleri göndererek kartınıza ne yapması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Arduino, binlerce projede kullanılmış ve karmaşık bilimsel araçların temelini oluşturmuştur. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan platformlardan biridir. Açık kaynak olması sebebiyle dünyada öğrenciler, öğretmenler, hobiciler, sanatçılar, mühendisler, programcılar gibi milyonlarca kişiye erişti. Bir çok paylaşım kanalında yapılan projeler başkalarıyla paylaşılarak daha da geliştirildi.

Arduino, başlangıçta elektronik ve programlama temeli az olan veya olmayan öğrencilerin projeler geliştirebilmeleri için tasarlandı. Başarılı da oldu. Kullanılan Arduino Shield’leri (Ek kartlar) ve kütüphaneler (hazır kodlar) sayesinde birçok öğrenci dakikalar içinde muhteşem projelere imza atabildi. Arduino başlangıç kullanıcıları için kolay olduğu kadar, uzmanlar için de yeterince esnek bir yapıya sahip. Bu sayede dünya çapında hızla yayılıyor. İnternetteki adım adım proje anlatımları sayesinde çocuklar bile ortaya başarılı projeler çıkarabiliyor.

Neden Arduino?

Öncelikle ucuz. Ucuz olması herkesin deneme fırsatı bulmasına sebep oluyor. Windows, Linux, MacOs gibi işletim sistemleri üzerinde çalışabilmesi yaygınlaşmasının bir sebebi. Yazılım kısmı oldukça sade. Özellikle kütüphaneler, kodların daha da sadeleşip kolay programlamaya yol açıyor. Daha eski mikrodenetleyici sistemlerinde onlarca satır kodla yapacağınız işi tek satırla hallettiğiniz oluyor.

Arduino’nnu farklı projelerde kullanılabilecek farklı türleri mevcuttur. Genel projeler için Arduino Uno, küçük ebatlıuygulamalar için Arduino Nano, çok giriş-çıkış işlemi gerektiren projeler için Arduino Mega gibi…

Arduino IDE

Arduino programlamakta kullanacağınız Arduino IDE yazılmını Arduino’nun resmi internet sitesi olan arduino.cc sitesindeki bu linkten indirebilirsiniz.

Yazılımı çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılıyor.

Bu pencerede setup() ve loop() isimli iki blok bulunuyor;

setup() bloğu içine kullanacağınız kodların ayar bölümlerini ekliyorsunuz. Bu kısma yazılan kodlar Arduino kartına enerji verildiğinde sadece bir kere çalışıyor. Daha sonra loop() bloğuna geçiliyor.

loop() bloğuna programın asıl kodları yazılıyor. Bu bloğun içine yazılan kodlar, Arduino kartında enerji olduğu sürece sonsuza kadar tekrar ediyor.

Kart ve Port Seçimi

Yazdığınız programı Arduino kartınıza yüklemek için önce kartınızı ve kartınızın bilgisayarınıza bağlandığı portları tanıtmalısınız. Bunun için Arduino IDE yazılımında Araçlar->Kart menüsünden kullandığınız kartı, Araçlar->Port menüsünden ise kartınızın takılı olduğu portu seçmelisiniz.

Programın Arduino Kartına Yüklenmesi

Kartınızı ve portunuzu seçtikten sonra Arduino IDE yazılımında bulunan yükle butonuna tıklayarak, Taslak->Yükle menüsüne tıklayarak veya Ctrl+U kısayolunu kullanarak programınızı karta yükleyebilirsiniz.

Eğer kodlarınızda hata yoksa Pencerenin alt kısmında “Yükleme tamamlandı” yazısını görürsünüz.

Bu aşamaları başarıyla geçtiyseniz tebrikler. Artık siz de Arduino ailesindesiniz. Hoşgeldiniz…

TÜM ARDUINO DERSLERİMİZ İÇİN TIKLAYIN


Benzer Yazılar

PID Nedir

Endüstriyel otomasyonda yaygın bir şekilde kullanılan PID (Proportional-Integral-Derivative), Oransal-İntegral-Türev anlamına gelir. Birçok endüstri uygulamasında kullanılmıştır.


Facebookta Paylas