Bu dersimizde Arduino ile ilk uygulamamızı yapacağız. LED yakmak Arduino programının örnek kodları arasında yer alır. LED yakma örneği basit ama programın çalışma mantığını anlamak açısından önemli bir örnektir. 

O yüzden bu örneği anlatırken Arduino programını ilk defa kullandığınızı varsayarak anlatmaya özen göstereceğim.

Bu program için kullanılacak devre bağlantısı aşağıdaki gibidir:

Bu örneğe  Arduino programında  Dosya -> Örnekler -> 01-Basics -> Blink menüsünden ulaşabilirsiniz. Yada isterseniz   Dosya -> Yeni  menüsünü kullanarak boş bir dosya açıp kodları aşağıdaki gibi kendiniz. yazabilirsiniz. Benim tavsiyem kodlara yazmaya aşina olabilmek için tüm kodları kendinizin yazmasıdır.

Örneğimizde kullanacağımız kodlar şunlar:

Kodu Arduino’ya yüklemek için Yükle butonuna tıklamamız yeterlidir. Yükle butonunun yeri aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

 

Yükleme işlemini istersek  Taslak -> Yükle  menüsünü takip ederek de yapabiliriz. Bir diğer seçenek de CTRL + U tuşlarına basmaktır.

Programı Arduino’ya yüklediğinizde Arduino üzerinde bir tane LED’in 1 saniye aralıklarla yanıp söndüğünü göreceksiniz. Bunun sebebi Arduino üreticilerinin kart üzerine bir tane dahili LED koymaları ve bunu 13 nolu çıkışa bağlamalarıdır. Yani biz 13 nolu pine bir LED bağlarsak hem bağladığımız LED hem de Arduino üzerindeki dahili LED aynı anda yanıp sönecektir. Arduino üreticileri ilk kodumuzu çalıştırırken zorlanmayalım diye bize bir kolaylık yapıp LED’i kendileri bağlamışlar.

Gelelim programdaki kodların ne işe yaradığına;

Bu bizim  ilk uygulamamız olduğu için  void  komutunun ne olduğundan başlamamız doğru olacaktır. void komutu bizim Arduino programlarımızda kod blokları oluşturmamıza yarar. Arduino programı içinde 2 tane sabit kod bloğu bulunur. Bunlar  setup()  ve  loop()  bloklarıdır. Bu blokların isimleri değiştirilemez. Programın olmazsa olmaz bloklarıdır. Peki ne işe yarar bu bloklar?

setup()  bloğu adından da anlaşılacağı gibi ayar bloğudur. Buraya programımızda kullanacağımız bazı ayarları yazarız. Bu blok içine yazacağımız kodlar program başlangıcında sadece bir kere çalışır, bir daha tekrarlanmaz. Blok haline getirmek istediğimiz komutlar  {  ile  }  parantezleri arasına yazılır. Bizim programımızda bu işlem şu şekilde yapılmış:

loop()  ise döngü demektir. Bu blok içine yazacağımız komutlar Arduino açık olduğu sürece sonsuza kadar çalışacaktır. Programımızın asıl kodları bu blok içine yazılacak. Bizim örneğimizde LED yakıp söndürme komutları var. sadece bir kez yakma ve söndürme komutları yazılmasına rağmen bu komutlar sürekli bir şekilde tekrar edilecektir. Örnek yazım şekli aşağıdaki gibidir.

Kod bloklarından bahsettiğimize göre programın diğer kodlarına geçebiliriz.

setup() bloğu içinde yer alan

satırı 13 nolu pini çıkış olarak tanımlamaya yarar.

pinMode()  komutu, bir pinin çıkış mı yoksa giriş mi olacağını ayarlamamıza yarar. Yazılışında büyük ve küçük harflere dikkat etmeliyiz. Yoksa komut çalışmayacaktır. Doğru bir şekilde yazdığınızda komut turuncu rengini alacaktır. Parantez içine önce pin numarası veya ismini, sonra da  INPUT, OUTPUT seçeneklerinden birini yazmamız gerekir. Araya virgül koymak zorunludur. INPUT ve OUTPUT kelimeleri büyük harfle yazılmalıdır (INPUT yerine İNPUT yazmaya kalkmayın, Türkçe karakterler desteklenmiyor.) Doğru bir şekilde yazdığınızda bu kelimeler turkuaz rengini alacaktır.

INPUT  belirtilen pinin giriş olarak tanımlanmasını sağlar.
OUTPUT  ise belirtilen pinin çıkış olarak tanımlanmasını sağlar.

digitalWrite()  komutu, belirtilen pine dijital 1 veya 0 vermemizi sağlar (Büyük küçük harf yazımına burada da dikkat etmeyi unutmayın). Parantez içine önce pin numarası sonra da HIGH veya LOW komutlarından birisi yazılmalıdır. Satır sonuna noktalı virgül koyulmalıdır.

HIGH  belirtilen pine 5V verilmesini sağlar.
LOW  ise belirtilen pine 0V (GND – GROUND) verilmesini sağlar.

Yani

yazdığımızda 13 nolu pine 5 volt vermiş oluyoruz. Böylece pine bağlı LED yanıyor.

yazdığımızda ise 13 nolu pine 0 volt vermiş oluyoruz. Böylece pine bağlı LED sönüyor.

delay() komutu ise programın belirli bir süre duraklamasını sağlıyor. Parantez içine yazacağımız sayı programın milisaniye cinsinden duraklayacağı süreyi belirtiyor. Örneğin;

yazdığımızda program 1000 milisaniye yani 1 saniye duraklamış oluyor. Böylece LED’imiz 1 saniye boyunca yanık veya sönük kalıyor.

Programımızda yer alan komutlar bu kadar. İlk programınız hayırlı olsun. Bundan sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.


Benzer Yazılar

Arduino Dersleri – Arduino Nedir?

Arduino , kolay donanım ve yazılım kullanımına sahip bir açık kaynak elektronik platformdur. 

PicBasic Pro – HIGH Komutu

Belirtilen pin'in lojik değerini 1 yapan komuttur. Pin ismi kısmına portb.0 gibi tam pin ismi yazılabileceği gibi değişken şeklinde tanımlanmış pin ismi veya 0-15 arası pin numarası yazılabilir.

RGB Led Yakma Devresi

Bu devremizde RGB led yerine, 3 ana renk olan kırmızı, yeşil ve mavi renk  led kullanıyoruz. Ara renkleri elde etmek için ledleri çeşitli şekillerde beraber yakıyoruz. Tabiî ki gerçek devremizde led çıkışları yerine 1 adet RGB led bağlıyoruz.

PIC İle Hexadecimal İleri Geri Sayıcı – 7 Segment Display

PicBasic Pro kullanılarak yapılmış Hexadecimal ileri geri sayıcı devresi. Devrede 7 segment dispaly LED'ler kullanılarak yapılmış. Her segment için 8 adet led kullanılmış


Facebookta Paylas