PWM (Pulse Width Modulation) Darbe Genişlik Modülasyonu manasına gelir. Basit olarak anlatmak gerekirse bir LED’in parlaklığını veya bir motorum dönüş hızını PWM ile ayarlayabiliriz. Arduino üzerindeki pinlerin 6 tanesi analog çıkış yapmak yani PWM için kullanılabilir.

Analog çıkış tam olarak ne anlama gelir? Arduino ile pinlerden 2 türlü çıkış alabiliriz. Birincisi dijital,  ikincisi analog.

Dijital çıkış  digitalWrite()  komutu ile yapılır. Dijital çıkış verdiğimiz pine 5V vermiş oluruz. Bu yüzden bu pine bağlı LED tam parlaklıkla yanar.
Analog çıkış ise  analogWrite()  komutu ile yapılır. Komutla vereceğimiz değere göre pinde 0V-5V arası bir değer okunur. Böylece pine bağlı LED istediğimiz düzeyde bir parlaklıkta yanar. Komutun kullanımı şu şekildedir:

pinNumarası yerine analog çıkış için kullanacağımız pin numarasını yazarız. Bu pinler Arduino üzeinde  ~ işareti ile işaretlenmiştir. Çıkış pinlerinde pin isminin yanında bu işaret varsa o pin analog çıkış verebilir. Arduino UNO zerindeki pinlerden 3, 5, 6, 9, 10 ve 11 nolu pinler analog çıkış yani PWM pinleridir.

pwmMiktarı yerine ise 0-255 arası bir değer yazarız. 255 yazdığımızda tam güç vermiş oluruz.

Örneğin 9 nolu pine %50 PWM vermek istiyorsak

yazmamız gerekir. 255′in yarısı 127′dir. Böylece 9 nolu çıkışta %50 PWM görülür. İstenirse aşağıdaki gibi bir filtre devresi eklenerek çıkış gerilimi düzgün DC volta çevrilebilir.

 

Şimdi bunu bir örnek ile görelim. Arduinonun örnekler bölümünden , basit örneklerden FADE örneğini inceleyelim. Bu örneği Arduino’da açmak için  Dosya->  Örnekler ->  01.Basics  ->  Fade  menüsünü takip edebiliriz. Komutlar aşağıdaki gibidir.

Facebookta PaylasBenzer Yazılar

Arduino İle Led Yakmak

Bu dersimizde arduino ile ilk uygulamamızı yapacağız. LED yakmak Arduino programının örnek kodları arasında yer alır. LED yakma örneği basit ama programın çalışma mantığını anlamak açısından önemli bir örnektir. O yüzden bu örneği anlatırken Arduino programını ilk defa kullandığınızı varsayarak anlatmaya özen göstereceğim. 

Arduino Nedir?

Arduino  bir mikro işlemci kartıdır. pic ile kıyaslar isek pic'e bir adet programlama cihazı gerekli ve bağlantılar için (çoğunluğunda) kristal, MCLR ve diğer bazı çevresel elemanlar. bunların tamamı arduino donanımında bir arada paketlenmiş. Mikroişlemci olarak ise atmel işlemci kullanılıyor. En güzeli ise bir çok kod açık kaynak olarak kullanılabiliyor  böylece