Bu yazımızda Arduino’nun Analog pinlerinden ve bunların nasıl okunacağından bahsedeceğiz.

Arduino UNO’da 6 tane Analog Giriş Pini bulunmaktadır (Arduino Mini ve Nano’da 8, Mega’da 16 tane). Bu pinlerin isimleri A0, A1, A2, A3, A4 ve A5’tir.  Aşağıdaki resimde yerleri gösterilmiştir:

Arduino’daki Analog giriş pinleri 10 bit Analog-Dijital dönüştürücülerdir. Yani pinlere düşen 0-5V arası gerilimi 0 ile 1023 arasındaki değerlere dönüştürürler. Bir analog değerin okunması 100 mikrosaniye sürer. Yani saniyede yaklaşık 10.000 analog değer okuma işlemi yapılabilir.

Komutun Yazılışı:

Burada pin, analog değeri okunacak pini ifade eder. Öğreğin A0 pinindeki analog değeri okumak istiyorsak;

veya

yazmamız gerekir. Bu komut bize 0 ile 1023 arasında bir sonuç döndürecektir. Bu dönen sonucun bir integer değişkene atanması gerekir Bunu şöyle yaparız:

Şu şekilde yazılması da mümkündür:

Örnek Uygulama:

Potansiyometrenin değerini okuyup Seri Port Ekranında yazdıracağız. Bunun için potansiyometrenin orta pinini A0 pinine, diğer pinlerini de 5 Volt ve GND’ye bağlıyoruz.

Aşağıdaki kod A0 pinindeki analog değeri okuyarak buru Seri Port Ekranında görüntüler

Seri Port Ekranında değerleri görmek için kodları yükledikten sonra Araçlar menüsünden Seri Port Ekranı’na veya aşağıda gösterilen butona tıklayın


Benzer Yazılar

Arduino Dersleri – Pwm Yapma

PWM (Pulse Width Modulation) Darbe Genişlik Modülasyonu manasına gelir. Basit olarak anlatmak gerekirse bir LED'in parlaklığını veya bir motorum dönüş hızını PWM ile ayarlayabiliriz.

PIC İle Dijital Analog Dönüştürücü

Bir mikro işlemci ile sadece direnç kullanılarak bir dijital analog dönüştürücü yapılabilirmi cevap evet eğer doğru bağlantıları yapabilirseniz tabi.

Arduino Dersleri – Arduino Nedir?

Arduino , kolay donanım ve yazılım kullanımına sahip bir açık kaynak elektronik platformdur. 

PIC İle PWM Motor Kontrolü

PIC12F683 kullanılarak yapılmış DC motor PWM kontrol devresi. PWM, potansiyometre ile kontrol ediliyor.


Facebookta Paylas