Bu yazımızda Arduino ile LDR değerinin nasıl okunacağını anlatacağız.

LDR Nedir?

Öncelikle LDR nin ne demek olduğundan bahsedelim. Açılımı Light Dependet Resistance olan kısaltmanın anlamı Işığa Bağlı Direnç demektir. Diğer adı Foto Direnç‘tir Ortamın ışık şiddetine göre direnci ters orantılı bir şekilde değişen bir optik sensördür. Yani ortamın ışık şiddeti arttıkça direnç değeri azalır, ışık değeri azaldıkça direnç değeri artar.

Değerinin Okunması

Analog Değer Okuma dersimizde anlattığımız yöntemle LDR okuma işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun için kullanacağımız devre şudur:

LDR’nni bir ucu 5 Volt’a diğer ucu da 10K değerinde bir direnç üzerinde GND’ye bağlanıyor. LDR ve direncin ortak ucu da A0 pinine bağlanıyor. Potansiyometrenin çalışma prensibi ile aynı yani.

Gerekli Program

Bu devrede potansiyometreden analog değer okumak yazımızdaki programın aynısını kullanabiliriz.

Seri Port Ekranında değerleri görmek için kodları yükledikten sonra Araçlar menüsünden Seri Port Ekranı’na veya aşağıda gösterilen butona tıklayın


Benzer Yazılar

Arduino Dersleri – Analog Değer Okuma

Bu yazımızda Arduino'nun Analog pinlerinden ve bunların nasıl okunacağından bahsedeceğiz.

Arduino Dersleri – Pwm Yapma

PWM (Pulse Width Modulation) Darbe Genişlik Modülasyonu manasına gelir. Basit olarak anlatmak gerekirse bir LED'in parlaklığını veya bir motorum dönüş hızını PWM ile ayarlayabiliriz.

Arduino Dersleri – Butonla LED Yakıp Söndürme

Arduino'da dijital pinlerin nasıl giriş-çıkış olarak kullanılacağını anlatacağız.

Arduino Dersleri – Led Yakma

Bu dersimizde Arduino ile ilk uygulamamızı yapacağız. LED yakmak Arduino programının örnek kodları arasında yer alır. LED yakma örneği basit ama programın çalışma mantığını anlamak açısından önemli bir örnektir. 


Facebookta Paylas