Bu yazımızda Arduino kullanarak potansiyometre ile 12 Voltluk şerit ledin parlaklığını değiştireceğimiz bir devrenin yapımını anlatacağız.

Arduino’nun pinlerinin gücü şerit ledi yakmaya yetmez. Bu yüzden Arduino’nun pininden çıkan gerilimi yükseltecek bir devre yapacağız. Bu devrede IRFZ44 isimli bir MOSFET kullanacağız. Bu MOSFET, 5 metrelik bir şerit ledi yakmak için gerekli gücü sağlayacaktır.

IRFZ44’ün pin dizilimi:

IRFZ44’ün yaptığı şey temelde şudur: Gate(G) bacağına gelen sinyale göre, Drain(D) bacağı ile Source(S) bacağını birbirine bağlar.

Şimdi IRFZ44’e nasıl şerit led bağlayacağımızı görelim:

Yukarıdaki şemadan anlaşılacağı gibi Arduino’nun PWM pini (3, 5, 6, 9, 10, 11 nolu pinler) üzerinden gelen sinyal IRFZ44’ün G bacağına geliyor. Böylece D ve S bacakları birbirine bağlandığı için şerit ledin artı ve eksisine 12V gerilim uygulanmış oluyor.

Şimdi sıra geldi Arduino ve Pot’lu bağlantıya:

Potansiyometrenin bir ucu artı, bir ucu eksiye, orta ucu da Arduino’nun A0 pinine bağlanıyor. Böylece potansiyometrenin değeri analog olarak okunabiliyor. Okunan analog değere göre Arduino’nun 3 nolu pininden PWM sinyali çıkıyor ve şerit ledin parlaklığı ayarlanmış oluyor.

Arduino içine yüklenecek kod:


Benzer Yazılar

Arduino Dersleri – Servo Kontrolü

Bu yazımızda Arduino ile servo kontrolünden bahsedeceğiz. Servo, içinde bir motor ve mil bulunan, geribesleme düzeneği yoluyla hata denetimi yapabilen bir sistemdir.

Arduino Dersleri – LDR Değeri Okuma

Bu yazımızda Arduino ile LDR değerinin nasıl okunacağını anlatacağız.

PIC İle PWM Motor Kontrolü

PIC12F683 kullanılarak yapılmış DC motor PWM kontrol devresi. PWM, potansiyometre ile kontrol ediliyor.

Arduino Dersleri – Analog Değer Okuma

Bu yazımızda Arduino'nun Analog pinlerinden ve bunların nasıl okunacağından bahsedeceğiz.


Facebookta Paylas