Bu dersimizde Arduino ile RGB Led’lerin nasıl kontrol edileceğinden bahsedeceğiz.

RGB LED’lerin 4 adet pini bulunur. Bu pinlerden biri ortak pindir. Diğer pinler ise Kırmızı (Red), Yeşil(Green) ve Mavi(Blue) renk pinleridir.

RGB kısaltması Red, Green ve Blue kelimelerinin ilk harflerinden gelmektedir. İki tür RGB LED vardır. Bunlardan biri LED’lerin Anotlarının (Artı Uç) birleştiği Ortak Anot, diğeri ise katotlarının (Eksi Uç) birleştiği ortak katot.  RGB LED’in iç yapısı şu şekildedir:

Görüldüğü gibi RGB LED, içinde 3 ayrı LED olan ve 3’ü de ayrı ayrı kontrol edilebilen bir LED’dir. Ortak olmayan pinlerin her birine direnç bağlanır.

RGB LED Ortak Uç Bulma:

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi RGB LED’lerin bir pini diğer pinlerden uzundur. Uzun olan bu pin ortak uçtur.

Ortak Anot RGB LED

Ortak ucuna pozitif gerilim verilir. Diğer pinleri GND’ye çekilerek RGB LED’in farklı renklerde yanması sağlanır. Bağlantısı şu şekilde yapılır:

Ortak Katot RGB LED: Ortak ucu GND’ye bağlanır. Diğer pinlerine pozitif gerilim vererek RGB LED’in farklı renklerde yanması sağlanır. Bağlantısı şu şekilde yapılır:

Örnek Uygulama İçin Tıklayın

Örnek Kod:


Benzer Yazılar

Arduino İle Karaşimşek Devresi

Bu yazımızda klasik bir devre olan karaşimşek devresinin Arduino ile nasıl yapılacağını anlatacağız. 8 adet LED ile yapacağımız karaşimşek devresinin hızını potansiyometre ile kontrol edeceğiz.

Arduino Dersleri – Led Yakma

Bu dersimizde Arduino ile ilk uygulamamızı yapacağız. LED yakmak Arduino programının örnek kodları arasında yer alır. LED yakma örneği basit ama programın çalışma mantığını anlamak açısından önemli bir örnektir. 

Arduino Dersleri – Servo Kontrolü

Bu yazımızda Arduino ile servo kontrolünden bahsedeceğiz. Servo, içinde bir motor ve mil bulunan, geribesleme düzeneği yoluyla hata denetimi yapabilen bir sistemdir.

Arduino Dersleri – LDR Değeri Okuma

Bu yazımızda Arduino ile LDR değerinin nasıl okunacağını anlatacağız.


Facebookta Paylas