Bu yazımızda 3 adet potansiyometre kullanarak ortak katotlu bir RGB LED’in renk değiştirme uygulamasını yapacağız.

Devrede kullanılan malzemeler:

  • Arduino UNO
  • RGB LED
  • Direnç (220 Ohm) (3 Adet)
  • Potansiyometre (3 Adet)
  • Kablolar

Devre Bağlantısı

Devremizi “RGB LED Kontrolü” yazımızda anlattığımız üzere RGB LED bağlama yöntemine dikkat ederek aşağıdaki şekilde bağlıyoruz:

RGB LED’in uzun pini ortak katot ucudur. Ortak katot ucunu Arduino’nun GND pinine bağlıyoruz. LED’imizin diğer uçlarına ise birer tane 220 Ohm’luk direnç bağlayarak Arduino’nun 9, 10 ve 11 nolu çıkışlarına resimdeki gibi bağlıyoruz. Sonrasında 3 adet potansiyometrenin orta uçlarını Arduino’nun sırasıyla A0, A1 ve A2 pinlerine bağlıyoruz. Potansiyometrelerin diğer iki pininden birini artıya diğerini eksiye bağlıyoruz.

Yüklenecek Program:

Potansiyometreleri çevirdikçe RGB LED’imiz farklı renklere bürünecektir. Teorik olarak 256 x 256 x 256 = Yaklaşık 16 milyon farklı renk tonu elde edilir.


Benzer Yazılar

Arduino İle Karaşimşek Devresi

Bu yazımızda klasik bir devre olan karaşimşek devresinin Arduino ile nasıl yapılacağını anlatacağız. 8 adet LED ile yapacağımız karaşimşek devresinin hızını potansiyometre ile kontrol edeceğiz.

Arduino Dersleri – Analog Değer Okuma

Bu yazımızda Arduino'nun Analog pinlerinden ve bunların nasıl okunacağından bahsedeceğiz.

Arduino Dersleri – RGB LED Kontrolü

Bu dersimizde Arduino ile RGB Led'lerin nasıl kontrol edileceğinden bahsedeceğiz.

Potansiyometre İle Şerit Led Parlaklık Kontrolü

Bu yazımızda Arduino kullanarak potansiyometre ile 12 Voltluk şerit ledin parlaklığını değiştireceğimiz bir devrenin yapımını anlatacağız.


Facebookta Paylas