Bu yazımızda Arduino ile 7 segment display’i nasıl kullanacağımızı anlatacağız

7 Segment Display Nedir?

7 Segment Display aslında 8 segmentten oluşan (Sekizinci noktadır) bir displaydir. Her segmenti ayrı ayrı kontrol edilerek ekranında 0 ile 9 arası rakamlar, bazı harfler ve özel karakterler oluşturulabilir

7 Segment Display Pinleri

Com pini ortak pindir.  7 segment displayler ortak anot ve ortak katot olmak üzere ikiye ayrılır. Ortak anot demek tüm segmentlerdeki ledlerin anotları Com pininde birleştirilmiştir. Ortak katotta ise tüm segmentlerdeki ledlerin katotları Com pininde birleştirilmiştir.

Yani bir ortak katot displayde bir segmentin yanması için o segmentin pinine artı, Com pinine eksi vermeliyiz. Ortak anotta ise durum tam tersidir.

7 Segment Display Bağlantısı

7 segment display’in tüm segment pinleri 220 ohm direnç ile Arduino’nun dijital pinlerine bağlanır. Kullandığımız 7 segment dispaly’in ortak anot olduğunu hatırlatalım

Arduino’ya Yüklenecek Program


Benzer Yazılar

Arduino Dersleri – RGB LED Kontrolü

Bu dersimizde Arduino ile RGB Led'lerin nasıl kontrol edileceğinden bahsedeceğiz.

7 Segment Display İle Saat Devresi

Devre 7 segment display ile yapılmıştır. Devrede menu, yukarı ve aşağı tuşları bulunmaktadır. Display'ler 74HC595 entegresi ile sürülmüştür.

7 Segment Display

         Saat ve termometre devrelerinizi tabela olarak göstermek isterseniz bu baskı devre sizin için mükemmel bir kolaylık olacaktır. 16 cm ye 8 cm ebadında, 116 ledden oluşan bir seven segment displaydir.

Arduino Dersleri – HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü Kullanımı

Bu yazımızda HC-SR04 ultasonik mesafe sensörünün nasıl kullanılacağını anlatacağız.


Facebookta Paylas