Bu yazımızda Arduino’da yazdığınız programa nasıl kütüphane ekleyeceğinizden ve kütüphanenin ne olduğundan bahsedeceğiz.

Diğer birçok programlama dilinde olduğu gibi Arduino’da da kütüphane ekleme özelliği vardır.

Kütüphane Nedir?

Kütüphane, özel bir işi yapmak veya bir aygıtın kullanılabilmek için gerekli özel kodların bir araya getirilip dosya halinde kaydedilmesidir. Örneğin LCD ekranın kontrol edilebilmesi için bir sürü koda ihtiyaç vardır. Bu kodları yazacağımız programa direkt dahil etmek çok fazla kod karmaşasına ve hatalara sebep olur. Ayrıca herkesin bu kadar kodu öğrenip kullanması da kolay değildir. Zaten Arduino’nun ortaya çıkış amacı, çok fazla elektronik ve programlama temeli olmayan kişilerin de bu projeleri yapabilmeleridir.

Herkesin LCD ekranın teknik özellikleri ile ilgili detaylı bilgiye sahip olması mümkün olmayacağından; LCD ekranın kontrolü için kütüphane hazırlanmıştır. Kütüphane dosyasında hem Arduino’nun LCD’yi tanıması için teknik özellikler bulunur hem de kullanıcının kolay bir şekilde istediği yazıyı ekrana gönderebilmesi için hazır fonksiyonlar bulunur. Biz genellikle sadece bu hazır fonksiyonları kullanarak işlemlerimizi yaparız.

Kütüphane Dosyaları Nereye Yüklenir?

Kütüphane dosyaları Arduino IDE programını kurduğunuz klasör içinde bulunan “libraries” klasöründe saklanır. Kütüphane dosyalarımızı klasör halinde buraya kopyalamamız gerekir. İnternetten sıkıştırılmış rar veya zip dosyası halinde indireceğiniz kütüphane dosyalarını önce arşivden çıkarıp ondan sonra bu klasöre kopyalamalısınız.

Örnek olarak bir kütüphane dosyasının yüklenmesini aşama aşama anlatmak gerekirse;

DHT11 ısı ve nem sensörünün kütüphanesini yükleyelim.

  1. Öncelikle kütüphane dosyasını internetten bulup indiriyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken şey kütüphane dosyalarını rasgele sitelerden değil, indireceğiniz kütüphane dosyasını hazırlayanların yükledikleri sitelerden orijinalini indirmektir. DHT sensörleri için hazırlanan kütüphane dosyalarının indirme linki şudur. Açılan sayfada “Clone or download” butonuna tıklayıp ardından “Download ZIP” seçeneğine tıklayarak dosyayı indiriyoruz.
  2. İndirdiğimiz dosyayı winzip, winrar gibi sıkıştırma programlarını kullanarak arşivden çıkarıyoruz. (Sağ tıklayıp “Buraya çıkart” seçeneğine tıklıyoruz”)
  3. Çıkan klasörü önce yeniden adlandırıyoruz. Bazı isimler kütüphanenin kullanılmasını engelliyor. Noktalama işaretlerinin kullanılmaması lazım. (Normalde zip dosyasından direkt olarak kütüphane yüklenebiliyor. Ama zip dosyasının içindeki klasör isminden dolayı hata verebiliyor. Biz de zaten bu yüzden arşivden çıkarma yöntemini anlatıyoruz) Kütüphanenin ismini DHT olarak değiştirmeniz faydalı olacaktır.Kütüphane klasörünü Arduino IDE programının yüklü olduğu klasördeki “libraries” klasörünün içine kopyalıyoruz.
  4. Artık kütüphanemiz hazır. Sıra geldi kütüphaneyi projemize dahil etmeye. Bunun için Arduino programında “Taslak->library ekle->DHT” menüsünü izliyoruz.
  5. Bu işlemi yaptıktan sonra kütüphane, projemize eklenmiş oluyor. Artık kütüphanenin hazır fonksiyonlarını kullanabiliriz. 
Yukarıda saydığımız maddeleri Arduino IDE programı açıkken yaptıysanız, Arduino IDE programı kütüphanenizi görmeyebilir. Programı kapatıp yeniden açarak deneyin.

Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Benzer Yazılar

Arduino Dersleri – DS1307 Kullanımı

Bu yazımızda gerçek zamanlı tarih saat entegresi olan DS1307'nin nasıl kullanılacağını anlatacağız.

Arduino Dersleri – DHT11 Isı ve Nem Sensörü Kullanımı

Bu yazımızda DHT11 ısı ve nem sensörünün kullanımından bahsedeceğiz.

Arduino Dersleri – Servo Kontrolü

Bu yazımızda Arduino ile servo kontrolünden bahsedeceğiz. Servo, içinde bir motor ve mil bulunan, geribesleme düzeneği yoluyla hata denetimi yapabilen bir sistemdir.

Arduino Dersleri – Buzzer Kullanımı

Bu dersimizde Arduino ile buzzer kullanmayı anlatacağız.


Facebookta Paylas