Bu yazımızda Arduino ile DC motor sürme işleminin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

DC mtorları Arduino’nun çıkış pinlerine bağlayarak doğrudan çalıştırmamız mümkün değildir. Çünkü motorların çekeceği güç, Arduino pinlerinin sağlayacağı güçten çok fazladır. Bu yüzden bazı motor sürücü entegre ve kartlar üretilmiştir. L293 ve L298, bunlardan en çok kullanılanlarıdır. Bu iki motor sürücü de 2 adet motoru iki yönlü olarak sürebilir ve hız ayarı (PWM) yapılabilir.

L293D Motor Sürücü Bağlantısı

Burada dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır:

 • Enable 1 pini, 1 nolu motorun çalışıp çalışmayacağına karar veren pindir. Bu pine 5V verirseniz 1 nolu motor tam hız çalışacaktır. Enable2 pini de aynı işi 2 nolu motor için yapar. Durduracağınız motorun enable pinine eksi vermelisiniz. Eğer motorlar sürekli aktif olsun derseniz bu pinleri doğrudan 5V’a bağlayabilirsiniz.  Motorun dönüş hızını da bu pinlere vereceğimiz PWM sinyalleriyle belirleriz. Bu yüzden bu pinler Arduino’nun PWM çıkış pinleri olan 3, 5, 6, 9, 10, 11 nolu pinlere bağlanmalıdır.
 • 16 nolu pin (V+), L293D entegresinin çalışması için gerekli voltajın verildiği pindir. Bu pine 5V bağlanmalıdır.
 • 8 nolu pin (+Vmotor), motorun çalışması için gerekli olan voltajın verileceği pindir. Bataryanızı buraya bağlayacaksınız. 4.5V ile 36V arası gerilim verilebilir.
 • L293D’nin çıkış akımı kanal başına 600mA’dir. Daha yüksek akım çeken motorlar için başka sürücü kullanmalısınız.
 • Motorunuzun iki ucuna 100 nF’lık mercimek kondansatör bağlamanız motorun daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.
 • Arduino’da motor ileri pinine HIGH, motor geri pinine LOW verdiğinizde motor ileri döner. Motor ileri pinine LOW, motor geri pinine HIGH verirseniz motor geri döner.

 

L298N Motor Sürücü Bağlantısı

Burada dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır:

 • ENA pini, 1 nolu motorun çalışıp çalışmayacağına karar veren pindir. Bu pine 5V verirseniz 1 nolu motor tam hız çalışacaktır. ENB pini de aynı işi 2 nolu motor için yapar. Durduracağınız motorun EN pinine eksi vermelisiniz. Eğer motorlar sürekli aktif olsun derseniz bu pinleri doğrudan 5V’a bağlayabilirsiniz.  Motorun dönüş hızını da bu pinlere vereceğimiz PWM sinyalleriyle belirleriz. Bu yüzden bu pinler Arduino’nun PWM çıkış pinleri olan 3, 5, 6, 9, 10, 11 nolu pinlere bağlanmalıdır.
 • 9 nolu pin (VLS), L298N entegresinin çalışması için gerekli voltajın verildiği pindir. Bu pine 5V bağlanmalıdır.
 • 4 nolu pin (VS), motorun çalışması için gerekli olan voltajın verileceği pindir. Bataryanızı buraya bağlayacaksınız. En fazla 46V gerilim verilebilir.
 • L298N’nin çıkış akımı maksimum 2A’dir.
 • Motorunuzun iki ucuna 100 nF’lık mercimek kondansatör bağlamanız motorun daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.
 • Arduino’da motor ileri pinine HIGH, motor geri pinine LOW verdiğinizde motor ileri döner. Motor ileri pinine LOW, motor geri pinine HIGH verirseniz motor geri döner.

 

L298 Modülü Arduino Bağlantısı

Eğer 12V üzerinde bir batarya bağlayacaksanız aşağıdaki sarı çember içine alınmış jumper’ı çıkarmanız gerekir. Bu jumper sadece 12V batarya bağlandığında kullanılır.
Eğer motorlara hız kontrolü yapacaksanız aşağıdaki yeşil çembere alınmış ENA ve ENB pinlerine bağlı jumperları çıkarıp üstteki resimde olduğu gibi Arduino’ya bağlamalısınız.

 

Örnek Uygulama

Aşağıdaki devrede görüldüğü gibi pot ve butonları bağlayın. Daha sonra yukarıda anlattığımız 3 yöntemden birini kullanarak motor sürücüyü aynı Arduino’ya bağlayın. Aşağıda verdiğimiz programı yükleyin. Butonlar motorların yönünü (Soldaki geri, sağdaki ileri), potansiyometreler ise dönüş hızını ayarlıyor.

 


Benzer Yazılar

Arduino Dersleri – 7 Segment Display Kullanımı

Bu yazımızda Arduino ile 7 segment display'i nasıl kullanacağımızı anlatacağız

Arduino Dersleri – HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü Kullanımı

Bu yazımızda HC-SR04 ultasonik mesafe sensörünün nasıl kullanılacağını anlatacağız.

Arduino Dersleri – RGB LED Kontrolü

Bu dersimizde Arduino ile RGB Led'lerin nasıl kontrol edileceğinden bahsedeceğiz.

0-9 İleri Geri Sayıcı Devre

Devre 74LS192 ve 74LS247 entegreleri kullanılarak tasarlanmış. İleri, geri ve sıfırlama butonları bulunuyor.


Facebookta Paylas