Bu yazımızda evimizde kullandığımız TV kumandası ile cihaz kontrol edebileceğimiz bir uygulama yapacağız.

TV kumandasından gelen kızılötesi ışınları, Arduino’ya bağladığımız kızılötesi alıcı aracılığıyla okuyup gelen bilgiye göre işlem yapacağız.

Kızılötesi Alıcı Nedir?

Kızılötesi alıcı , kızılötesi ışınları alıp, gelen bilgiye göre çıkış veren bir sensördür. Bu yazımızda TSOP 1738 kızılötesi alıcı’nın kullanımını anlatacağız.

GND = (-)

VS = (+)

OUT = Çıkış

Bu alıcının görüldüğü gibi 3 adet pini vardır. İlkini eksiye, ikincisini artıya, üçüncüsünü de Arduino’da bilgiyi almak istediğimiz pine bağlayacağız. Biz örneğimizde bu pini Arduino’nun 2 nolu pinine bağlayacağız.

Kızılötesi (IR) Kütüphanesi

Kızılötesi iletişim yapabilmek için kızılötesi bilginin kodlanması ve bu kodun çözülmesi gerekir. Bu işlemler için bir kütüphane yazılmıştır. İletişim yapabilmek için bu kütüphaneyi yüklememiz gerekiyor. Kütüphane dosyasını indirmek için tıklayın.

Kütüphane dosyasını sıkıştırma programları ile çıkarttıktan sonra Arduino’nun kurulu olduğu klasörde bulunan libraries klasörüne kopyalamalısınız. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Kütüphane Yükleme dersimizi okuyunuz.

Arduino’ya Yüklenecek 1. Program

Kumanda ile cihaz kontrol edebilmek için öncelikle kumandamızın tuşlarına bastığımızda Arduino’ya hangi sayıların geldiğini okumamız lazım. Bunun için aşağıdaki programı kullanabilirsiniz.

Programı yükledikten sonra Seri Port Ekranı’nı açıp kumandanızın tuşlarına bastığınızda hangi sayıların geldiğini görün ve bunları not edin. Bir sonraki programımızda bu sayıları kullanacağız.

Benim kumandamdaki kırmızı, yeşil, sarı ve mavi renkli olan 4 tuş için tespit ettiğim sayılar şunlar:

Kırmızı Tuş : 669895
Yeşil Tuş : 702535
Sarı Tuş : 678055
Mavi Tuş : 686215

Üstteki programla siz de kumandanızdan gelen sayıları tespit ettiyseniz cihaz kontrol programına geçebiliriz.

Devre Bağlantısı

Biz örnekte led bağlayacağız. Siz Arduino çıkışlarını led değil de rölelere bağlayarak cihazlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Röle kullanımını bilmiyorsanız Röle Kontrolü dersimizi okuyabilirsiniz.

Arduino’ya Yüklenecek 2. Program


Benzer Yazılar

Arduino Dersleri – Kızılötesi (IR) Kullanımı

Bu yazımızda Arduino ile kızılötesinin nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz

Telefon İle Uzaktan Cihaz Kontrolü – DTMF – PIC16F84

Bu konumuzda telefon ile uzaktan cihaz kontrol edebileceğiniz devreyi sunuyoruz. Devre PIC16F84 ile yönetiliyor. Devrenin PCB şeması da mevcut

Telefonla Cihaz Kontrolü

PIC16F84 kullanılarak yapılmış bir telefonla cihaz kontrol uygulaması. Devreye bağlanan telefon hattına ait numara aranarak devreye bağlı cihazları kontrol etmek mümkün

RFID İle Çok Kullanıcı Projesi

Bu projemizde RFID modülünü kullanarak çok kullanıcının kontrol edebileceği bir sistem örneği yapacağız.


Facebookta Paylas