Bu yazımızda Arduino kullanarak fırçasız DC motor sürme uygulaması yapacağız. Motor olarak harddisk motorunu seçtik.

Eski harddiskimizi söküp motorunu sürmeye karar verdik. Harddiskimizin motoru 3 fazlı fırçasız DC motor. Diğer adıyla Brushless DC yani BLDC. 12 volt ile çalışıyor. Harddiskimizin maksimum devir hızı 7.200 RPM. Tabi bu hıza ulaşıp ulaşamadığımızı henüz bilmiyoruz. Onu ileriki projelerimizde devir sayıcı uygulamasında ölçeceğiz inşallah.

Fırçasız DC motorlar, elektronik devrelerle sargı enerjilendirme değişimi yapılan motorlardır. Fırçasız motorlar, Harddisk, CD-ROM, yazıcı, RC araba, teyp sürücü, optik tarayıcı gibi cihazlarda bulunur. Yüksek hıza sahiptir, torku fazladır ve sessizdir. Örneğin harddiskin motoru dakikada 10.000 devirle dönerken hiç ses duymazsınız.

Aşağıda bir fırçasız DC motorun dönme animasyonu görülmektedir:

Yukarıdaki animasyonda görüldüğü gibi motorun pinlerine verilen enerji sıralamasına göre motor dönmektedir. Motorun 3 pinine aşağıdaki sıralamada enerji vermek motorun dönmesini sağlayacaktır.

Bu 6 durumu peş peşe uygulamak motorun sürekli dönmesini sağlar. 2 durum arasındaki bekleme süresi, motorun dönüş hızını belirler. Biz motoru önce yavaş yava, daha sonra giderek hızlanan bir şekilde döndüreceğiz.

Arduino Bağlantısı

Motor sürücü olarak L298N kartı kullanacağız ama siz isterseniz L293 de kullanabilirsiniz. Bize 3 giriş pini olan bir motor sürücü yeter. L298 ve L293’ün 4’er giriş pini var.

L298N Sürücünün girişlerine şu bağlantılar yapılacak:

L298N sürücü kartında IN1, IN2, IN3 ve OUT1, OUT2, OUT3 bağlantılarını yaptık. Siz başka sürücülerde aynı girişleri kullanarak motoru sürebilirsiniz.

Arduino’ya Yüklenecek Program


Benzer Yazılar

Arduino Dersleri – 7 Segment Display Kullanımı

Bu yazımızda Arduino ile 7 segment display'i nasıl kullanacağımızı anlatacağız

7 Segment Display ve 2 Butonla İleri Geri Sayıcı

Bu yazımızda 7 segment display ve 2 adet buton kullanarak ileri geri sayıcı devre yapacağız.

7 Segment Display’de Potansiyometre Seviyesi Gösterme

Bu yazımızda potansiyometreden ölçtüğümüz analog değeri 7 segment displayde 0-9 arası olacak şekilde göstereceğiz.

Arduino Dersleri – Motor Sürme – L293D – L298N

Bu yazımızda Arduino ile DC motor sürme işleminin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.


Facebookta Paylas